Where next! Ty decydujesz, gdzie lecimy!

Porady podróżnicze

oraz

oraz |

W najnowszej zabawie na Instagramie Kiwi.com możesz pomóc nam zaplanować najwspanialsze wakacje na świecie, a przy okazji wygrać vouchery o wartości do 250 €!

Wyobraź sobie, że możesz wykreować idealne wakacje: jak będą wyglądać? Dni spędzone na plaży, a wieczory w klubach? Codziennie niesamowite jedzenie, odwiedziny w słynnych muzeach i zwiedzanie zabytków? Podróżowanie statkiem, balonem, autobusem, czy rowerem? A może wszystko naraz połączone w spektakularną podróż marzeń?

Tego właśnie szukamy w ramach akcji: Where Next?, naszej interaktywnej zabawie na Instagramie. W każdy poniedziałek w Instagram Stories na @kiwicom274  prezentujemy pojedynek miast — wybierz, które chcesz z nami odwiedzić. Następnie każdego dnia zgłębiamy tajniki tych kierunków, a Wasze głosy decydują, jaki powinien być nasz następny ruch. Gdzie wybierzemy się dalej i co tam zobaczymy?

Niespodzianka 

W każdy piątek czekamy na Twoje najlepsze wskazówki — jak spędzić czas w wybranym mieście. Może to być ukryta miejscówka, najlepszy widok, świetna kawiarnia, lokalny przysmak, którego trzeba spróbować, rada, którą dostaliście od miejscowego… cokolwiek, co warto wiedzieć, będąc w danym miejscu. Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu i zawalcz o 250 € na podróże. Wpis z największą liczbą głosów na koniec każdego tygodnia wygrywa voucher o wartości do 250 €!

Tydzień 1: Ateny vs Barcelona

Koło widokowe na tle panoramy BarcelonyŚledź nasz Instagram @kiwicom247, aby zdecydować, dokąd pojedziemy, co zobaczymy, i wygraj voucher na loty.

Pierwszy tydzień planowania idealnych wakacji dobiegł końca i oto co wydarzyło się do tej pory. W zaciętej walce między Barceloną a Atenami, wybraliście Barcelonę. Polecieliśmy tam na tydzień. Z Waszą pomocą udało nam się zobaczyć ukryte zakątki tego pięknego miasta oraz poznać jego historię i architekturę. Największe wrażenie zrobił na nas budynek Palau de la Musica Catalana. Czy wiesz, że to jedyna w Europie taka hala, która w ciągu dnia jest całkowicie oświetlona naturalnym światłem?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Sagrada Familia również zapiera dech w piersiach. Jest w budowie od 1882 roku. Kiedy Gaudi zmarł w 1926 roku, ukończona była tylko w jednej czwartej. Projekt jest teraz w końcowej fazie. Zaznacz 2026 rok w kalendarzu — wtedy ujrzymy ją w pełnej krasie!

Architektura w Bairro Gótico też jest wyjątkowa. Nic dziwnego, że Picasso spędzał tam sporo czasu. Jeśli chcesz pójść w jego ślady, koniecznie wstąp na kawę do Els Quatre Gats.

Tydzień 2: Londyn vs Reykjavík

wodospad SkogafossMajestatyczny i potężny wodospad Skogafoss w południowo-zachodniej Islandii między Reykjavikiem a Výk ý Mýrdal –– Shutterstock

W drugim tygodniu Wasze głosy nie pozostawiły nam wątpliwości! Chcieliście zobaczyć Islandię i my też! Nazywana jest krainą lodu i ognia — musieliśmy się temu przyjrzeć. Musimy przyznać, że miejsca, które odwiedziliśmy dzięki waszym sugestiom, są nie z tego świata.

W Parku Narodowym Þingvellir można znaleźć szczelinę skalną Silfra. Można tam nurkować u zbiegu płyt tektonicznych: amerykańskiej i europejskiej. Wybraliśmy się też na wycieczkę na południe Islandii, szlakiem wodospadów, wzdłuż obwodnicy. Widzieliśmy Seljandsfoss, Kvernufoss i Skogafoss, a ten ostatni naprawdę pokazuje potęgę natury.

Zanurzyliśmy się w dobrze ukrytych, choć coraz bardziej znanych popularnych gorących źródłach Seljavallalaug, oczarował nas też Fagradalsfjall. Jak często można zobaczyć aktywny wulkan z tak bliska? W tej ziemi naprawdę drzemie ogień!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Warto również odwiedzić wrak samolotu Sólheimasandur. Chociaż nikt nie został ranny podczas lądowania awaryjnego w 1973 roku, przyczyny tego wypadku są wciąż owiane tajemnicą. Uważa się, że doprowadziło do niego niefortunne połączenie ludzkiego błędu, awarii mechanicznej, braku paliwa i burzy. Tuż obok wraku samolotu znajduje się popularna plaża Reynisfjara Black Sand Beach z bazaltowymi kolumnami. Spacer do latarni morskiej Dyrhólaey gwarantuje niesamowity widok!

Pod koniec podróży zobaczyliśmy 1000-letnią plażę lodową Jokulsárlón. Czy wiesz, że co roku 100 m lodu odrywa się od lodowca?

Tydzień 3: Neapol vs Budapeszt

Budynek parlamentu w Budapeszcie, nad rzekąBudynek Parlamentu w Budapeszcie, Węgry — Shutterstock


Głosowanie wyglądało jak sfałszowane. W jednej minucie wyraźnie wygrywał Neapol, a w następnej Budapeszt przejął nagle prowadzenie i zdobył większość głosów. Podjęliśmy więc pewne ryzyko wybierając się do stolicy Węgier.

Czy wiesz, że w rankingu naszych rezerwacji Kiwi.com Londyn stracił swoje pierwsze miejsce na rzecz właśnie Budapesztu? Wydaje się, że wszyscy kochają to miejsce. Zupełnie nas to nie dziwi. Budapeszt to niesamowite miasto, tętniące życiem, a jednocześnie przepełnione historią.

Jego dwie główne atrakcje to węgierski parlament i długi na 375 metrów Most Łańcuchowy (most Széchenyiego). Oba miejsca zapewniają też wspaniałe widoki, więc to obowiązkowe punkty zwiedzania!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Jeśli jesteśmy przy widokach, to w Budapeszcie nie brakuje miejsc do ich podziwiania. Wspięliśmy się 235 metrów na Wzgórze Gellerta, aby podziwiać niesamowity widok. Potem na wieżę Elżbiety napawać się kolejnym. Baszta Rybacka może również rywalizować w konkursie na najlepsze miejsce do oglądania Budapesztu. Termy Rudas również otwierają przed zwiedzającymi wspaniałą panoramę.

Kawiarniana kultura miasta jest po prostu niesamowita. Poleciliście nam Goamama, Stika, Szimply, Cube Coffee, Könyvtar Klub. Na kolację za to restaurację Mazel Tov i Szipla Kert oraz restauracje wyspecjalizowane w rybach w okolicy Romai po stronie Budy.

Tydzień 4: Wilno vs Bukareszt

Widok z góry na starówkę WilnaWileńska starówka jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO — Shutterstock


W naszym ostatnim tygodniu podróży Wilno zdobyło więcej Waszych głosów niż Bukareszt. Nie bez powodu!

Odwiedzając nowe miejsce, takie jak Wilno, zawsze warto dołączyć do trwającego oprowadzania czy zorganizowanego spaceru. To najlepszy i najtańszy sposób na zwiedzenie i poznanie miasta. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że Plac Katedralny jest centrum Starego Miasta — miejsca, w którym osiedlili się pierwsi mieszkańcy, że Uniwersytet Wileński to najstarszy uniwersytet w krajach bałtyckich, a Literatų gatvė to ciekawa ulica poświęcona perłom litewskiej literatury.

Tuż obok Starego Miasta znajduje się Republika Zarzecza, samozwańczy odrębny „kraj” z własną konstytucją. Zmianę atmosfery czuć od razu po przekroczeniu “granicy”; Zarzecze to artystyczna dzielnica, w alternatywnym klimacie.

Podobnie jak w Budapeszcie, w Wilnie nie brakuje dobrych punktów widokowych. Panoramę miasta możesz podziwiać z różnych miejsc, takich jak dzwonnica w kościele św. Jana, Góra Trzech Krzyży (nie mylić z Górą Krzyży, o której jeszcze wspomnimy), Werkijski Park Regionalny lub wieża na Zamku Giedymina.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Na jednodniową wycieczkę można wybrać się do zamku Troki – 25 minut od Wilna. Twierdza znajduje się na małej wyspie pośrodku jeziora — to naprawdę jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Samo miasto Troki jest również urocze i warte odwiedzenia.

Niedaleko od Wilna znajduje się też Kowno — drugie co do wielkości miasto Litwy. Fort IX Twierdzy Kowno to miejsce pamięci i muzeum na obrzeżach miasta, które pozwala lepiej poznać historię tego kraju. Na zachód od twierdzy znajduje się 32-metrowy pomnik poświęcony litewskim Żydom, którzy stracili życie w Holokauście.

Jeśli jesteśmy już przy historii: chcesz zobaczyć coś tak odmiennego niż większość zabytków, tak wyjątkowego, że zaniemówisz? Góra Krzyży, koło Szawli – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – robi niesamowite wrażenie. To nie tylko słynne miejsce pielgrzymek; przedstawia również historię oporu narodu litewskiego wobec Cesarstwa Rosyjskiego i rządów sowieckich, które próbowały ukrócić wotywną tradycję tego miejsca. Uwierzysz, że na tym wzgórzu jest ponad 100 000 krzyży, stawianych od XIX wieku?

 

View this guide on Instagram

 

A guide shared by Kiwi.com (@kiwicom247)

Spędziliśmy razem 4 tygodnie pełne podróży. Wyszukiwaliśmy najlepsze tapas w Barcelonie, widzieliśmy wybuchy wulkanów na Islandii, bawiliśmy się w barach Budapesztu i próbowaliśmy znaleźć najlepszy punkt widokowy w całym Wilnie! Ostatni miesiąc to była świetna zabawa i mamy nadzieję, że niedługo ją powtórzymy!

Zaglądaj na profil @kiwicom274 na Instagramie i Kiwi.com Stories.