Woman looks across harbor in Bari — Shutterstock

Witamy w południowowłoskim regionie Apulia

Inspiracje podróżnicze


|

Ojczyzna trulli, niezliczonych wspaniałych plaż i malowniczych wapiennych miasteczek

Włochy to zawsze dobry wybór. Starożytne miasta z kamienia i marmuru, połacie wiecznie zielonych drzew oliwnych, zanurzenie się w balsamicznych wodach lub przejście się w dół zboczy Dolomitów… Niektórzy zgodziliby się, że ten południowoeuropejski kraj jest idealny przez cały rok, w tym na oferty last minute.

Pomimo tego, że jest to chudy pas ziemi, jest on zróżnicowany od góry do dołu. Żadne dwa regiony nigdy nie są takie same. Z tego powodu przybliżamy tylko jeden z nich i przedstawiamy piękno Apulii (włoska nazwa tego regionu to Puglia).

Witamy w Apulii, czyli obcasie włoskiego buta

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kiwi.com (@kiwicom247)


Apulia znajduje się na południowo-wschodnim krańcu półwyspu, znanego również jako pięta włoskiego buta. Region ten jest ściśle związany z wodą, ma najdłuższy odcinek wybrzeża ze wszystkich włoskich regionów administracyjnych, co odzwierciedla się w codziennych zajęciach i diecie mieszkańców, w której ważną rolę pełnią świeże owoce morza.

Ponieważ linia brzegowa Apulii liczy ponad 800 kilometrów, nie jest trudno znaleźć tam piękne plaże. Może być trochę tłoczno, ale mając do wyboru z jednej strony Adriatyk a z drugiej Morze Jońskie, zapewne znajdziesz to jedyne miejsce tylko dla Ciebie. Pomimo popularności Apulii wśród turystów, udało się jej zachować klimat miejsca nieco nieodkrytego i bardziej zrelaksowanego niż wiele innych zakątków we Włoszech.

Miasto Locorotondo organizuje coroczny konkurs na najlepiej udekorowany balkonMiasto Locorotondo organizuje coroczny konkurs na najlepiej udekorowany balkon — Shutterstock

Lata w Apulii obfitują w zapachy sosen, pelargonii, polnych kwiatów i miliardów innych, które roznoszą się po terenie, tworząc oszałamiającą mieszankę. Miasto Locorotondo organizuje coroczny konkurs kwiecistych balkonów – Balconi Fioriti. Jego uczestnicy ozdabiają swoje balkony kwiatami (do najbardziej ulubionych należą pelargonie) i wygrywają nagrody za najlepiej prezentującą się kwiecistą aranżację.

Lądowanie w Bari i Brindisi

Tradycyjne niebieskie łodzie rybackie na tle Teatro MargheritaTradycyjne niebieskie łodzie rybackie na tle Teatro Margherita — Shutterstock

Jeśli podróżujesz samolotem do Apulii, prawdopodobnie wylądujesz w Bari lub w położonym dalej na południe Brindisi. Te dwa portowe miasta są trochę niedoceniane, ale jeśli już jesteś w okolicy, to poświęć trochę czasu na ich zwiedzenie a możesz być mile zaskoczony, co mają do zaoferowania.

Stolica Apulii, Bari, jest jednym z najbardziej ruchliwych portów pasażerskich w Europie z połączeniami z różnymi zakątkami Morza Śródziemnego. Podczas swoich poszukiwań prawdopodobnie nie będziesz chciał przegapić średniowiecznego Starego Miasta, czyli Bari Vecchia, skupionego na małym czubku lądu z widokiem na morze. Składa się z wąskich uliczek, w których można mieć zabawę gubiąc się w leniwe popołudnie, zwiedzając bogato zdobione kapliczki, z których słynie ta okolica.

Wyjdź z labiryntu i wejdź na miejską promenadę, bo Bari to w końcu miasto nadmorskie. Poprowadzi Cię ona wzdłuż portu z tradycyjnymi niebieskimi łodziami rybackimi i zabytkami, takie jak dawny teatr Teatro Margherita lub budowla obronna Sant’Antonio Fortino z XI wieku.

Mające mniej więcej jedną trzecią wielkości Bari miasto Brindisi, będące jego południowym sąsiadem, leży na czubku pięty. Może być mniejsze, ale nie mniej zachęcające. Jego chyba najbardziej wyróżniającą się budowlą jest zamek Castello Alfonsino di Brindisi, który ,mieści się tuż przy nabrzeżu i oferuje wspaniałe widoki na port i morze. Jako że to miasto portowe, należy się spodziewać obfitości świeżych owoców morza. Włosi są znani z mocnej kawy, słodyczy i lodów, a Brindisi nie jest wyjątkiem.

Jeśli zdecydujesz się zostać w Bari lub Brindisi na kilka godzin, długi weekend, a może nie zechcesz wyjechać nigdy, oba te miasta są świetną bazą wypadową do zwiedzania reszty regionu Apulii.

Odkrywanie Półwyspu Salentyńskiego i najbardziej południowego krańca Apulii

Jednym z najbardziej fotogenicznych włoskich miast jest Polignano a MareJednym z najbardziej fotogenicznych włoskich miast jest Polignano a Mare — Shutterstock

Jak już wspomnieliśmy, wybrzeże Apulii ma kilka wspaniałych plaż. Do najbardziej fotogenicznych włoskich miejscowości nadmorskich należy małe nadbrzeżne miasteczko Polignano a Mare. Położone jest na wysokim klifie z dostępem do morza. Według legendy, było niegdyś częścią Grecji, ale oderwało się i stała się częścią Włoch.

Jeśli poszukując czegoś bardziej niezwykłego zechcesz się rozerwać, wybierz się do Grotta della Poesia (Jaskinia Poezji), naturalnego basenu położonego w klifie krasowym. Wejście jest za niewielką opłatą, ale być może warto spędzić popołudnie, skacząc 5 metrów do gigantycznego zapadliska wypełnionego lazurowymi wodami.

Linia brzegowa Półwyspu Salentyńskiego jest usiana plażami: plaże piaszczyste, żwirowe, plaże miejskie, plaże w parkach przyrodniczych, plaże z kilkumetrowej wysokości wydmami, plaże z wodą tak płytką, że zanim zdołasz porządnie popływać, musisz odbyć kilkuminutowy  spacer … Jakikolwiek rodzaj plaży przyjdzie Ci do głowy, zapewne go tu znajdziesz.

Bliskim centrum geograficznym i stolicą Półwyspu Salentyńskiego jest historyczne miasto Lecce. Ze względu na barokową architekturę, wspaniałe zabytki i freski, jest nazywane Florencją Południa. Lecce jest znane na całym świecie z kamienia Lecce, miękkiego i nadającego się do obróbki wapienia występującego tylko w południowych Włoszech. Wydobywa się go tuż pod miastem.

Tradycja trulli i lokalnej architektury

Tradycyjnym rodzajem domu mieszkalnego w Apulii jest trulloTradycyjnym rodzajem domu mieszkalnego w Apulii jest trullo — Shutterstock

Opuszczamy Lecce z jego szczodrymi widokami, ale wyjątkowe perełki oferują również położone w tym regionie wsie.

Różne poziomy zakwaterowania znajdziemy w tradycyjnych, bielonych wiejskich domach – Masserias. Domy takie znajdują się w całym regionie. Oferują zakwaterowanie od podstawowego po luksusowe, zapewniając jednocześnie wgląd w lokalny styl życia i tradycje. Można tu spróbować regionalnych płodów rolnych i nauczyć się przyrządzać regionalne potrawy. 

Kolejnym typem tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego w Apulii jest trullo.  Są to chaty z kamienia wapiennego, ze spiczastym dachem, tradycyjnie w kształcie kopuły lub piramidy. Na ich ścianach można znaleźć namalowane hieroglify, które zwykle mają znaczenie astrologiczne lub religijne. Domy te mają po kilka stuleci, a chociaż są rozproszone po całym regionie, to większość z nich – i najlepiej zachowane – można zobaczyć we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasteczku, Alberobello.

Apulia to świetny wybór przez cały rok

Apulia może być świetnym wyborem na szybkie europejskie wakacje, atrakcyjnym przez cały rokApulia może być świetnym wyborem na szybkie europejskie wakacje, atrakcyjnym przez cały rok —Shutterstock

Przy temperaturach w zimie około 10C i prawie całkowitym braku śniegu, Apulia może być świetnym i atrakcyjnym przez cały rok wyborem na szybkie europejskie wakacje. Kiwi.com oferuje loty, wraz z przelotami tanimi liniami, po korzystnych cenach, nawet jeśli zdecydujesz się na ucieczkę w ostatniej chwili.

Odwiedź Kiwi.com Stories, by znaleźć więcej inspiracji dotyczącej podróży.

Powiązane artykuły