Żargon lotniczy: 10 terminów lotniczych i ich znaczenie

Żargon lotniczy: 10 terminów lotniczych i ich znaczenie

Ciekawostki podróżnicze

oraz

oraz |

Branża lotnicza tak jak same samoloty jest skomplikowana, a używany w samolotach i na lotniskach język nie zawsze zrozumiały dla pasażerów. Dlatego wyjaśniamy znaczenie 10 terminów lotniczych używanych przez pilotów, kontrolę ruchu lotniczego i personel linii lotniczych.

Czy kiedykolwiek będąc w samolocie, trudno było Ci zrozumieć niektóre z komunikatów pilotów czy personelu pokładowego? Albo w ogóle niektóre terminy używane w lotnictwie i branży podróży lotniczych pozostają dla Ciebie zagadką? Przybliżymy tutaj lotnicze słownictwo -poznaj znaczenie 10 terminów lotniczych, z którymi można się zetknąć na pokładzie.

Doors to arrival and crosscheck

fragment wnętrza samolotu ze znakiem exitGdyby personel pokładowy nie „rozbroił” drzwi, czekałaby cię niespodzianka przy próbie opuszczenia samolotu — Getty Images

’Cross check’ to ogólny termin używany przez pilotów i personel pokładowy oznaczający, że jedna osoba sprawdziła i zweryfikowała działanie innej osoby.

Doors to arrival’ (lub czasami 'disarm doors’) jest zwykle ogłaszane przez (zazwyczaj) szefową personelu pokładowego podczas zbliżania się samolotu do bramki. Procedura ta służy potwierdzeniu, że awaryjne zasuwy ewakuacyjne zostały wyłączone przed otwarciem drzwi, w przeciwnym razie rozłożyłyby się one automatycznie.

Analogicznie, w procesie przygotowań do startu następuje „uzbrojenie” drzwi i możemy usłyszeć: „doors in flight and cross checked”.

Mile morskie

Wiele terminów lotniczych pochodzi ze słownika transportu morskiego, stąd też używanie mil morskich. Mila morska jest matematycznie związana z długością i szerokością geograficzną, co czyni ją bardziej odpowiednim sposobem mierzenia długich dystansów pokonywanych drogą powietrzną. Mila morska mierzy 6,076 stóp i jest 1,15 razy większa niż mila statutowa, której używają do opisywania lądowych odległości kraje operujące systemem imperialnym, jak USA czy Wielka Brytania.

Ferry flight

Ferry flight można by przetłumaczyć jako „promowanie”, to termin używany do określenia lotu, który nie przewozi żadnych pasażerów w rozumieniu komercyjnym. Zazwyczaj są przeloty do bazy w celu konserwacji, napraw lub dla celów operacyjnych. To ostatnie prowadzi nas do jednego z rodzajów takich przelotów…

Przebazowanie

Przebazowanie to specyficzny rodzaj ferry flight. Jak sama nazwa wskazuje ma na celu przetransportowanie — czy samolotu, czy załogi do innego lotniska bazowego.

Podejście końcowe

samolot lądujący w nocy, widać oświetlony pasJeśli usłyszysz „final approach”, czas zapiąć pasy — Getty Images


Dla pilotów podejście końcowe odnosi się do ostatniego etapu podejścia do lądowania, kiedy samolot jest ustawiony idealnie na pas startowy. W terminologii radiowej pilotów jest to często skracane do „final”.

Dla personelu pokładowego określenie „końcowe podejście” może obejmować większość lub całość zniżania statku powietrznego i związane z tym zadania.

Lot bezpośredni

W dzisiejszych czasach większość z nas uważa, że lot bezpośredni to taki, który nie wymaga postoju i/lub zmiany samolotu. W kategoriach lotniczych lot bezpośredni to po prostu lot, który zachowuje ten sam numer lotu podczas całej podróży (co dotyczy większości z nich). Jednak lot bezpośredni może nadal zatrzymywać się gdzieś po drodze, aby wysadzić/odebrać pasażerów lub zatankować. Oczywiście nie jest to już tak często spotykane zjawisko, jak kiedyś.

Tego terminu lotniczego nie należy mylić z lotem non-stop, który nie przewiduje żadnych przystanków (ponownie, większość z nich). Podsumowując: wszystkie loty non-stop są lotami bezpośrednimi, ale nie wszystkie loty bezpośrednie są lotami bez międzylądowania.

Ground stop

Wstrzymanie ruchu (przychodzącego) jest tymczasowym środkiem kontroli ruchu lotniczego podjętym — zazwyczaj w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa lub pogody — w celu uniemożliwienia lądowania samolotów na danym lotnisku. Zwykle dotyczy to tylko lotów przeznaczonych na to lotnisko, które jeszcze nie opuściły miejsca startu, chociaż loty, które są w powietrzu, mogą również zostać przekierowane. Ponieważ ruch przychodzący jest spowolniony lub całkowicie wstrzymany, ground stop w jednym miejscu może spowodować opóźnienia i zakłócenia w wielu innych portach lotniczych. Krótko mówiąc, to jest termin, którego nie chcemy usłyszeć w trakcie podróży.

Ostatnie formalności

dokumenty lotnicze widać rękę z ołówkiem, kątomierz i cyrkielKażdy lotu wiąże się z „papierkową robotą”, ale jeśli usłyszysz o „ostatnich formalnościach” od pilota, to nie oznacza, że zabrakło gdzieś pieczątek i podpisów — Shutterstock

Osoba pilotująca samolot może zdawkowo rzucić w swoim komunikacie przed lotem coś o formalnościach czy „papierkowej robocie” na ostatnią chwilę, a potem, okazuje się, że wylot się opóźnia. Brzmi jakby pilot w ostatnim momencie przypomniał sobie, że zwlekał z zeznaniem podatkowym i nadrabia wypełnianie dokumentów, nie? Zazwyczaj oznacza to oczekiwanie na zakończenie przygotowania samolotu do lotu: sprawdzenie zapisu wagi i wyważenia maszyny, korektę planu lotu lub oczekiwanie na zakończenie aktualizacji dziennika pokładowego przez obsługę techniczną. 

Codeshare

Przykładem lotniczej lingwistyki, która ma więcej wspólnego z komercyjną stroną lotnictwa, jest umowa codeshare, która umożliwia jednej lub większej liczbie linii lotniczych sprzedaż miejsc w samolocie obsługiwanym przez inną linię. Oznacza to zasadniczo, że przewoźnicy „dzielą” ten lot, przez co formalnie będzie mu przypisane więcej numerów lotu, po jednym dla każdej linii lotniczej.

Kieszeń powietrzna

’Kieszeń (czy nawet kieszonka) powietrzna’ to w terminologii lotniczej 'turbulencja’. Tak naprawdę nie ma takiego fizycznego zjawiska (większość turbulencji jest spowodowana przez wahania wiatru – jego prędkości i kierunku), ale czy nie brzmi to znacznie mniej przerażająco i katastroficznie? 

Na Kiwi.com Stories mamy jeszcze  więcej zabawnych ciekawostek podróżniczych.

 

Powiązane artykuły