Zobacz największe atrakcje Grecji z liniami lotniczymi Aegean Airlines i Kiwi.com

Zobacz największe atrakcje Grecji z liniami lotniczymi Aegean Airlines i Kiwi.com

Destynacje


|

Oto nasz przewodnik po najlepszych zakątkach i atrakcjach Grecji: najważniejszych atrakcjach i ukrytych skarbach Aten, najpiękniejszych greckich wyspach, wakacyjnych aktywnościach i greckich pomysłach na city break. Podpowiadamy jak poruszać się po Grecji, co zobaczyć i zjeść oraz jak zarezerwować tanie loty do Grecji na pokładzie Aegean Airlines na Kiwi.com

Grecja zawsze była jednym z najpopularniejszych kierunków podróży w Europie za sprawą bogatej historii, kultury, dużych miast i małych wiosek, przepięknych plaż i gościnności. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego Grecja może być idealnym miejscem na Twój najbliższy wyjazd.

Krótki wypad do Aten

Najważniejsze atrakcje i zabytki

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Aten jest Akropol (dosłownie: „miasto na wysokości”) zwieńczony Partenonem. Pochodzący z V wieku p.n.e. zabytek był świadkiem długiej, burzliwej historii polis, górując nad miejską panoramą przez dwa i pół tysiąca lat.

Akropol w Atenach, Grecja. Ujęcie z pobliskiego wzgórza Pnyka.Akropol w Atenach, Grecja. Ujęcie z pobliskiego wzgórza Pnyka.

Poniżej znajdziesz Agorę, czyli miejsce spotkań, rynek, forum- ogólnie centrum życia w starożytnych Atenach. Agora rozciąga się od świątyni Hefajstosa i chociaż obecnie może nie wydawać się imponująca – dziś porośnięta trawą, drzewami, z ruinami budynków i zarysem arkad – to właśnie tutaj narodziła się praktycznie cała zachodnia demokracja, filozofia, prawo, polityka, kultura i nie tylko. Fascynujące!

Na uwagę zasługuje również Odeon Heroda Attyka, stromy kamienny amfiteatr z 161 r. n.e. Został odrestaurowany w latach 50. XX wieku i obecnie ponownie funkcjonuje jako teatr plenerowy, zwykle od maja do września.

W jakimś momencie zwiedzania na pewno zawitasz na deptak Dionysiou Areopagitou: długiej, wyłączonej dla ruchu kołowego ulicy z kawiarniami i sklepami popularnymi także wśród Ateńczyków. A może chcesz odkryć nieco mniej turystyczną stronę Aten?

Mniej znane Ateny

Prawdopodobnie, jak tysiące innych turystów, kojarzysz dzielnicę Plaka, słynącą z wąskich uliczek połączonych krętymi schodami, małych tawern i bielonych ścian. Zamiast tego odwiedź Anafiotikę: poczujesz tam równie typowy grecki klimat, ale bez tłumów.

Dzielnica Anafiotika i Akropol na starym mieście w Atenach, Grecja.Dzielnica Anafiotika i Akropol na starym mieście w Atenach, Grecja.

Możesz także zajrzeć do Psiri. Nie jest to dzielnica zupełnie nieznana turystom, ale warto ją odwiedzić i zajrzeć do lokalnych sklepików, barów, zobaczyć street art oraz posłuchać muzyki na żywo. Działa tu także rynek Varvakios: ogromne zadaszone targowisko spożywcze sprzedające najświeższe ryby, mięso, owoce i warzywa.

Kolejny rynek znajduje się w Monastiraki. Dzielnica ta jest znana z second-handów, ale także z ogromnego pchlego targu, który odbywa się w każdą niedzielę. Odwiedzając go, lepiej od razu zastanów się, gdzie postawisz tę lampę / krzesło / prawie oryginalną ikonę bizantyjską / hełm wojskowy. W inne dni tygodnia sprzedaje się tu wszystko: od biżuterii po koszulki, od używanych książek po instrumenty muzyczne. A gdy zmęczysz się gwarem, sięgnij po kawę lub kieliszek wina na jednym z pobliskich tarasów na ulicy Adrianou i spójrz na Agorę.

Dojazd z lotniska w Atenach do centrum miasta

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa to baza linii Aegean i właśnie tam wylądujesz. Dojazd z lotniska do Aten jest prosty dzięki linii metra 3 łączącej lotnisko z centrum miasta na placu Syntagma. Czas podróży wynosi około 40 minut, a pociągi kursują co 30 minut przez siedem dni w tygodniu od 6:30 do 23:30. Bilet w jedną stronę kosztuje 9 € (4,50 € dla dzieci, nastolatków i osób powyżej 65 lat), bilet w obie strony kosztuje 16 €.

Najlepsze greckie wyspy

Bez względu na to, czy chcesz spędzić tydzień relaksując się na plaży, odkrywając starożytne zabytki, imprezując lub łącząc wszystkie te atrakcje, przeczytaj nasze rekomendacje dotyczące najlepszych miejsc do odwiedzenia na greckich wyspach.

Jeśli szukasz spokojnej atmosfery, rozważ Folegandros. Wyspa ta jest mniejsza niż szalenie popularne Santorini, a potrafi zachwycić takimi samymi białymi domami i kościołami z niebieskimi kopułami – bez tłumu zwiedzających. Rozważ również wyspę Symi, czyli „Klejnot Dodekanezu”, która uwodzi pastelowymi budynkami na nabrzeżu i wspaniałym klasztorem Panormitis; wulkan, który tworzy wyspę Nisyros, zapewnia jej ciemny piasek i gorące źródła; a mniej znana wyspa Syros była kiedyś ważnym ośrodkiem handlowym, zaś teraz jest po prostu eleganckim zakątkiem zachęcającym do relaksu.

Widok na wioskę na greckiej wyspie z góry wieczorem. Wioska Oia na wyspie Santorini

Możesz także spędzić całą swoją podróż, imprezując wieczorami (i regenerując się za dnia na plaży!) w miejscach takich jak wspomniane Santorini czy Kos (znane z plenerowych imprez i plażowych raveów) oraz popularne miasto Zakintos na wyspie o tej samej nazwie. Większością z tych miejsc można delektować się we własnym tempem, przebierając spośród setek barów i klubów, a nawet doświadczeń dla VIP-ów, takich jak imprezy na jachtach. Bez względu na to, czy wolisz zabawę w klubach, czy przesiadywanie w pubach, na każdej z wysp bez trudu znajdziesz idealne miejsce do zabawy.

Moje aktywne greckie wakacje

Grecja to nie tylko plaże i wybrzeża. Można tu także znaleźć wspaniałe szlaki turystyczne i rowerowe dla osób o każdym poziomie sprawności fizycznej i umiejętności.

Jeśli chcesz zacząć od wyzwania godnego greckich herosów, wespnij się na Olimp. Zazwyczaj jest to dwudniowa wędrówka: początkowo po stromym szlaku przez lasy sosnowe, która drugiego dnia przeradza się w trudną, techniczną wspinaczkę. Właśnie dlatego ta licząca „zaledwie 24 kilometry” trasa jest dzielona na dwa dni. Łatwiejszym szlakiem jest wąwóz Samaria na Krecie: głęboka rozpadlina pośród jednych z najbardziej spektakularnych krajobrazów w Europie. Przygotuj się na strome zbocza wznoszące się nad błyszczącą taflą rzeki. Zarezerwuj sobie cztery do sześciu godzin na przejście 16-kilometrowego odcinka i ciesz się niesamowitymi widokami. A może masz ochotę na tygodniową wędrówkę? Szlak Menalon (75 kilometrów, 5-8 dni) ciągnie się od Stemnitsy do Lagkadii na półwyspie Peloponez. Trasa obejmuje zbocza górskie, wąwozy, doliny i wygodnie usytuowane wioski, gdzie można zaopatrzyć się w zapasy lub znaleźć nocleg.

Grecki monastyr w skale .Szlak Menalon na Półwyspie Peloponeskim

znajda się też opcje bardziej ekstremalnych sportów: spływ pontonowy i kajakowy rwącymi rzekami czy wspinaczka na wyspie Kalymnos (która może się pochwalić ponad 70 trasami wspinaczkowymi o zróżnicowanym poziomie trudności: od łatwych po niemal olimpijskie). Warto też udać się w okolice Attyki na niesamowite nurkowanie przy rafach, wrakach i wąwozach. Czeka tam także podwodne cmentarzysko samochodów(!) oraz raj dla surferów na Lefkadzie.

Bez względu na to, jakiego rodzaju mocnych wrażeń szukasz, znajdziesz je w którejś części Grecji.

Poleć do Grecji, rezerwując loty Aegean Airlines na Kiwi.com.

Odwiedź Kiwi.com i sprawdź wszystkie oferty lotów do Grecji. Aegean Airlines lata na 29 greckich lotnisk, więc bez trudu znajdziesz wymarzony lot na Kiwi.com.

Powiązane artykuły

David Szmidt

David jest głównym autorem treści dla serwisu Kiwi.com, a także fanem piłki nożnej, melomanem i wielbicielem piwa. @UtterBlether