Zorza polarna — gdzie najlepiej ją obserwować?

Inspiracje podróżnicze


5 października, 2021

| 5 października, 2021

Aurora Borealis — zorza polarna — już sama w sobie może być celem podróży. A gdzie faktycznie możemy ją zobaczyć? Od Islandii po Kanadę, od Szwecji po Stany Zjednoczone — sprawdzamy gdzie i kiedy trafimy na ten świetlny spektakl mroźnego nieba.

Dla wielu osób zorza polarna to ważny punkt na liście „do zobaczenia”. Żeby go jednak odhaczyć, trzeba nieco przygotowań. Rozważ nie tylko gdzie, kiedy i na jak długo chcesz się wybrać, ale też ile możesz wydać, żeby zobaczyć ten niecodzienny widok. Na szczęście mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Ogólne wskazówki

  • Wrzesień — kwiecień to najlepsze miesiące na „polowanie” na zorzę. Noce są wtedy długie — w niektórych północnych miejscach, nawet bardzo długie.
  • Z reguły im ciemniejsza noc, tym lepiej. Chociaż czasem nasilenie zorzy polarnej może przebijać nawet jasne światło księżyca, szanse na obserwacje są większe w okolicach nowiu.
  • Wydaje się to oczywiste, ale bezchmurne niebo to podstawa!
  • Czyste niebo to także brak zanieczyszczenia sztucznym światłem. Zorzę najlepiej obserwować w odludnych miejscach, jak najdalej od miast i miasteczek.
  • Jeśli chcesz zgłębić temat od strony naukowej, obserwuj cykl słoneczny i ilość plam widocznych na powierzchni Słońca. Ich pojawianie oznacza aktywność, która powoduje docieranie do biegunów wiatrów słonecznych. Zderzenie cząstek słonecznych z gazami w atmosferze powoduje to specyficzne zjawisko optyczne, jakim jest zorza polarna.
  • To mit, że musi być zimno! Po prostu najlepsze warunki obserwacyjne zdarzają się w pogodne noce na północy, które z natury bywają zimne!
  • Nie musisz tego wszystkiego pamiętać — jest do tego aplikacja! My Aurora ułatwia polowanie na zorzę polarną we wszystkich powyższych kwestiach, od prognoz pogody po zdjęcia słońca i mapy wiatrów słonecznych.

Chcesz mieć pamiątkę tego doświadczenia? Oto kilka wskazówek jak fotografować zorzę

Osoba w pomarańczowej puchowej kurtce fotografująca zorzę polarnąFotografując zorzę północną nie zapomnij rękawiczek — Shutterstock

  • Długie ekspozycje i wyższe ISO (czułość) są kluczem do uchwycenia światła w nocy.
  • Pomyśl o zakupie obiektywu szerokokątnego. Pozwoli Ci uchwycić większy fragment nieba.
  • Statyw to konieczność! Długie ekspozycje i drżenie rąk to kiepskie połączenie!

Sprzęt przygotowany? To gdzie ruszamy na „polowanie”?

Norwegia

Zielona zorza polarna nad norweskim miasteczkiem portowymW najbardziej wysuniętych na północ rejonach Norwegii zorzę polarną można zobaczyć już w październiku — Shutterstock

Na północnych obrzeżach Norwegii zorzę polarną można zobaczyć już w październiku. Portowe miasto Tromsø to popularne miejsce, w którym można zarezerwować wycieczkę łodzią z dala od miasta, aby zobaczyć ten wyjątkowy spektakl w wersji „światło i woda”.

Jeszcze dalej na północ znajduje się Alta, miasto otoczone arktyczną tundrą, górami i lasami. Światła pojawiają się tam przez większość nocy, a w okolicy można też pojeździć na sankach czy skuterach śnieżnych. Warto też „zapolować” z aparatem na wieloryby w pobliskich fiordach. Jeśli szukasz naprawdę wyjątkowych doznań, możesz wybrać się aż na Archipelag Svalbard. To grupa zamarzniętych wysp na Morzu Barentsa i jedno z najbardziej odległych, odludnych miejsc na świecie.

Szwecja

oświetlony namiot na wzgórzu z widokiem na zorzę polarnąStacja Aurora Sky to obserwatorium na szczycie góry, które reklamuje się jako „najlepsze miejsce na ziemi do oglądania zorzy polarnej” – Shutterstock

Północna Szwecja i Laponia to kolejna opcja dla łowców zorzy polarnej. Tuż za granicą z Norwegią znajduje się wioska Abisko (i park narodowy o tej samej nazwie). Tamtejsze obserwatorium Aurora Sky reklamuje się jako „najlepsze miejsce na ziemi do oglądania zorzy polarnej”. Chociaż jesteśmy pewni, że w kilku innych miejscach też tak twierdzą, to położona na szczycie góry stacja na pewno jest w ścisłej czołówce. Kiruna, najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji, również przyciąga turystów zimą, głównie do Camp Ripan, gdzie warunki do obserwacji nieba są nieco bardziej luksusowe. Resort oferuje doskonałe jedzenie, spa, wycieczki psimi zaprzęgiem i prywatne domki, w których można odespać noce zarwane przez patrzenie w niebo.

Finlandia

osoby oglądające zorzę przez przeszklony dach iglooKakslauttanen Arctic Resorti to świetne miejsce, aby zobaczyć zorzę polarną prosto z łóżka — Shutterstock

Fińska Laponia oferuje wiele sposobów obserwacji Aurora Borealis, niektóre bardziej naukowe, a niektóre nieco ekstrawaganckie. Obserwatorium Hankasalmi, położone około 15 minut jazdy od zimowego kurortu Revontuli (z klasyczną sauną i spa), to świetne miejsce na początek. Znajduje się w środku jednej z najciemniejszych wsi w kraju, otoczonej jeziorami.

Znacznie dalej na północ znajduje się wioska Nellim. Możesz obserwować zorzę z zamarzniętych brzegów jeziora Inari, a potem — jak wszędzie w Finlandii — rozgrzać się w saunie. 

Jednak jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego, sprawdź Kakslauttanen Arctic Resort. Tutaj możesz obserwować światła z własnego szklanego igloo. Ciepłe i przytulne domki o ciekawej konstrukcji z lokalnej sosny kelo wyposażone są w kuchnię, sypialnię, kominek i, oczywiście — prywatną saunę!

Islandia

Dwie osoby pozujące na tle zielonej zorzy polarnejPark Narodowy Þingvellir (Thingvellir) jest znany jako islandzka mekka obserwatorów zorzy polarnej  — Shutterstock

Islandia zbudowała znaczną część swojej turystyki właśnie na występowaniu tam zorzy polarnej, więc znajdziesz tu wycieczki dopasowane praktycznie do każdego podróżnika. W rzeczywistości, przy odpowiednich warunkach pogodowych można zobaczyć światła na całej Islandii, nawet w samym Reykjaviku.

Jednak jeśli naprawdę chcesz mieć pewność, że widok będzie wart wyprawy na tę odległą wyspę, musisz wyjechać z miasta. Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir) znajduje się zaledwie 20 minut drogi od stolicy, ale jest znany jako islandzka mekka obserwatorów zorzy polarnej.

Niewiele dalej od Reykjaviku, można wybrać się nad jezioro Kleifarvatn. To dziewięć kilometrów kwadratowych niesamowitego spokoju, który zapewnia odpowiednią atmosferę do podziwiania podniebnego spektaklu. Inna opcja to wzgórza, których na Islandii nie brakuje. Öskjuhlíð (w centrum Reykjaviku), wzniesienia pod miastem Akureyri na północy kraju lub pobliskim Husavik — wszystkie są doskonałymi punktami widokowymi. Kolejnym pomysłem może być wioska rybacka Sandgerdi na południowym zachodzie Islandii. Półwysep, na którym się znajduje, zapewnia widoki po horyzont, praktycznie na Grenlandię. 

Wreszcie, aby dopełnić islandzkie doświadczenie, czemu by nie zapolować na światła ze szczytu lodowca? Lodowiec Langjökull na północny wschód od Reykjaviku to 935 kilometrów kwadratowych lodowych atrakcji, w tym pięknych jaskiń i warunków do wszelkich zimowych przygód. Stań 1450 metrów nad poziomem morza i poczekaj, aż Aurora Borealis rozbłyśnie tuż nad Tobą.

Szkocja

Szkockie monolity na tle zorzy polarnejGrupy wysp na Atlantyku: Orkady i Szetlandy to szkockie typy na „złapanie” zorzy polarnej  — Shutterstock

Szkocja bywa pomijana na liście najlepszych miejsc do obserwacji zorzy polarnej. Jest w tym trochę racji, bo na jej terenie jest to możliwe dopiero na obrzeżach, a nawet nieco dalej. Orkady i Szetlandy z ich nordyckim charakterem i surowym, pozbawionym drzew krajobrazem idealnie nadaje się do obserwacji zorzy polarnej. Na Szetlandach zorzę nazywa się Mirrie Dancer — to poetyckie porównanie wydaje się idealnie oddawać urok tego świetlnego tańca.

Północne wybrzeża Szkocji też mogą zapewnić warunki do obserwacji nieba. Thurso i Wick na północnym wschodzie to dobry adres, a na północnym zachodzie można „zapolować” nad Moray Firth, między wybrzeżem a wyspą Harris.

Kanada

Zielona zorza polarna w KanadzieTerytoria Północno-Zachodnie i ich rozległe krajobrazy to świetne miejsce do obserwacji nieba — Shutterstock


Ameryka Północna również ma swoje miejscówki dla obserwatorów zorzy polarnej — tradycyjnie kierujemy się tak daleko na północ, jak tylko się da. Kanadyjskie terytoria Północno-Zachodnie i ich lasy, góry, jeziora, wyspy i arktyczne tundry pozwolą Ci zatopić się w ciszy i naturalnym odosobnieniu podczas najciemniejszych nocy, oświetlonych jedynie światłem gwiazd.

Jukon, pomiędzy Terytoriami Północno-Zachodnimi a Alaską, to kolejna opcja, oferująca podobnie spektakularne krajobrazy. Midnight Dome, malowniczy punkt widokowy wysoko nad Dawson City to wymarzone miejsce na nocne obserwacje. Miejscowi przyjeżdżają tam zimą podziwiać zorzę, a latem słońce w środku podbiegunowej nocy. Ze wzniesienia roztacza się widok na rzekę Jukon i dolinę Klondike. Nawet jeśli w nocy nie zobaczysz świateł, wróć w ciągu dnia, aby nacieszyć się jednym z najbardziej spektakularnych krajobrazów w kraju. 

Stany Zjednoczone

kamper i ludzie przy drodze oglądający zorzę polarną na AlasceAlaska to oczywisty punkt „polowania” na zorzę w USA — Shutterstock

Alaska, zgodnie z zasadą „im dalej na północ, tym lepiej” jest najlepszym miejscem w Stanach do rozpoczęcia poszukiwań Aurora Borealis. Podobnie jak w północnej Kanadzie, dzikość i brak zanieczyszczenia światłem sprawiają, że jest to niesamowite miejsce do rozpoczęcia poszukiwań. 

W Parku Narodowym Denali widoki na Drogę Mleczną i całe niebo usiane gwiazdami zrekompensują ewentualny brak szczęścia z zorzą.

Co zaskakujące, możesz również wypatrzeć zorzę na terenie Kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, w miejscach takich jak Priest Lake w Idaho lub Aroostook National Wildlife Refuge, Schoodic Lake i Moosehead Lake, znajdujących się w stanie Maine.

Hrabstwo Cook na północno-wschodnim krańcu Minnesoty, podobnie jak Górny Półwysep Michigan także są warte odwiedzenia. 

Pomyślnych łowów!

Szukasz więcej inspiracji podróżniczych? Zapraszamy na Kiwi.com Stories.