„Zwiedzaj i Pracuj”: przewodnik po kierunkach na working holiday

„Zwiedzaj i Pracuj”: przewodnik po kierunkach na working holiday

Inspiracje podróżnicze


|

Koncept gap year, czyli około rocznego wyjazdu połączonego z pracą cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych osób, które poszukują niezapomnianych doświadczeń lub chcą posmakować życia za granicą. Nowa Zelandia, Kanada, Australia, Chile, Japonia, Korea Południowa i Tajwan – to siedem turystycznych kierunków, do których można wyjechać z Polski na wizie typu working holiday. Jakie atrakcje oraz możliwości sezonowej pracy, zarobków i kosztów życia czekają w tych miejscach? Sprawdzamy!

Program „Zwiedzaj i Pracuj” to inicjatywa skierowana do osób w wieku od 18 do 30 lat, umożliwiająca fascynujące połączenie podróżowania z możliwością podjęcia dodatkowej pracy w różnych – często odległych częściach świata. Polska podpisała porozumienia w ramach tego programu z krajami takimi jak Chile, Korea, Japonia, Tajwan, Australia i Nowa Zelandia. Do tego Kanada prowadzi swój własny program International Experience Canada, w ramach którego osoby z Polski mogą aplikować nie tylko o wizę working holiday (i to 2 razy w życiu, do 25 roku życia!), ale mają też dostępne inne opcje wizowe umożliwiające pracę na miejscu. Warunki uczestnictwa w tych projektach mogą się różnić w zależności od kraju, ale obejmują pewne wspólne elementy, takie jak

 • posiadanie polskiego obywatelstwa i ważnego paszportu
 • bilet powrotny lub wystarczających środków na jego zakup
 • potwierdzenie posiadania funduszy na utrzymanie w czasie pobytu.

Dodatkowo należy zazwyczaj spełniać odpowiednie wymogi zdrowotne (i potwierdzić je np. prześwietleniem płuc) oraz zakupić kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z przepisami danego państwa.

Rolnik spoglądający na pole podczas zbioru ekologicznej sałaty w deszczuNa wizie working holiday nastaw się na pracę sezonową, często fizyczną. – Getty Images

Wszystkie te oferty łączy jednak podstawowy problem – ograniczona liczba dostępnych rocznie miejsc. Rozchodzą się w one mgnieniu oka tuż po uruchomieniu – wbrew pozorom nieskomplikowanej – rekrutacji.  Jeśli więc marzy Ci się wyjazd, sprawdź  wymogi interesujących Cię programów, przygotuj dokumenty i … pilnuj terminu rejestracji co do minuty! I serio, to w tych aplikacjach jest najtrudniejsze: autorka tego tekstu (dawno temu, kiedy jeszcze się kwalifikowała) zawalczyła o jedną ze 100 wiz do Nowej Zelandii, a po jej zakończeniu o włos przegrała starania o wizę do Australii, bo zapisy uruchomiono dokładnie jak przekraczała magiczną granice wieku. Ta walka z czasem może być stresująca, ale nawet jeśli załapiesz się na tylko jeden taki gap year nie pożałujesz żadnej zarwanej nad tym nocy.

Jeśli nie wiesz, w które kierunki celować — sprawdź krótki przewodnik po krajach, w których możesz pracować wakacyjnie!

Nowa Zelandia

mężczyzna zalewający mate w tle wulkan Taranaki, Nowa ZelandiaWulkaniczne widoki w Nowej Zelandii — Shutterstock


Zacznijmy od końca. Nowa Zelandia to prawdziwy koniec świata, na pewno ten, dostępny w programie „Zwiedzaj i Pracuj”.  Podróż na miejsce nie będzie należała do najtańszych, ani najkrótszych. Skoro jednak wyjeżdżasz na cały rok, to dzień czy dwa po drodze nie zrobi już różnicy – dodaj do swojego przelotu stopover w jednej z azjatyckich metropolii przesiadkowych. Dzięki temu łatwiej też przestawisz się na różnicę czasową, która wynosi 11-12 godzin.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kiwi.com (@kiwicom247)


A co czeka Cię na miejscu? Jeśli liczysz na krajobrazy z LOTR…nie zawiedziesz się!. Na niewielkiej przestrzeni kilku wysp naturze udało sie pomiescić zaskakująco różnorodne krajobrazy i rozpiętość temperatur. Niech nie zmyli Cię niewielka powierzchnia– owszem, można tam tego samego dnia zjeżdżać po ośnieżonych stokach i zdążyć dojechać na plaże na wieczorny surf – ale pięknych miejsc i niepowtarzalnych atrakcji jest tam tyle, że jeden rok nie wystarczy na wszystkie. Możesz oszczędzić sobie rozczarowań i nie zatrzymywać się dłużej w „dużych” miastach (największe jest mniejsze od Warszawy). Urok Nowej Zelandii do wulkaniczne krajobrazy, subtropikalne lasy z olbrzymimi paprociami i małomiasteczkowa serdeczność mieszkańców. Do tego to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, także przyrodniczo – tu nic Cię nie zje, a najpoważniejsze ugryzienia zafundują Ci w niektórych rejonach muchy piaskowe. Spoiler alert: koale to nie tu.

 • Charakterystyka: Wulkaniczne krajobrazy, gigantyczne paprocie, przyjazna atmosfera.
 • Praca sezonowa: w rolnictwie masz szansę na najbardziej nowozelandzkie doświadczenia: prace przy wszechobecnych owcach czy zbieraniu kiwi. Oczywiście opcji przy zbiorach jest więcej np. w Hawke’s Bay czy Central Otago. W turystyce, w tym na stokach narciarskich możesz szukać zatrudnienia w zimowej stolicy kraju: Queenstown,  lub mniejszym ośrodku Wanaka.
 • Zarobki: 20 NZD za godzinę.
 • Koszty życia: 1200-1500 NZD miesięcznie.

Australia

osoba głaszcząca kanguryWiza working holiday uprawnia także do udziału w ciekawych wolontariatach. – Shutterstock

To tu spotkasz te wszystkie kojażone z Antypodami torbacze i najdziwniejsze zwierzę świata jakim jest dziobak. Musisz za to uważać całą masę zwierząt jadowitych (ciekawostka – dzibak też sie zalicza do tej kategorii, ale na niego nie tak łatwo sie natknąc jak na węże i pająki).

O ile w Nowej Zelandii wszędzie jest blisko, tak w Australii odległości bywają olbrzymie. Jeśli więc znudzą Ci się atrakcje wielkich miast takich jak Sydney  czy Melbourne (może to nie nastąpić  szybko, bo mają sporo do zaoferowania kulturalnie, architektonicznie i kulinarnie) możesz ruszyć w głąb lądu by przemierzać pustynny Outback.

Kultowy most Sydney Harbour Bridge i budynek opery SydneyKultowy most Sydney Harbour Bridge i budynek opery — Shutterstock

Australia jest ogromnym kontynentem rozciągającym się na kilka stref klimatycznych, dlatego trudno będzie zwiedzić cały kraj, od A do Z w rok. Warto  więc skupić się na wybranych regionach i polować na tanie krajowe loty. Owiane oparami eukaliptusa Blue Mountains, nurkowanie na Great Barrier Reef czy surfersko- artystyczne klimaty Byron Bay. To  kilka atrakcji, które upchniesz w dwutygodniowy tour, ale każdy kawałek wybrzeża to okazja na nowe przygody. Do tego warto wyskoczyć na kilka wysp, na czele z unikatową przyrodniczo Tasmanią. Możesz spotkać tam nie tylko ikonicznego diabła tasmańskiego, ale też  pocieszne wombaty, które słyną ze swoich sześciennych…kup.

 • Charakterystyka: kangury, surfing i bezkresne przestrzenie Outbacku.
 • Praca sezonowa: jeśli nie boisz się pracy fizycznej możesz zwiedzać kraj podążając za kalendarzem rolniczym np. w stanie Victoria, w obszarze Yarra Valley czy Mornington Peninsula znajdziesz oferty pracy w sadach i winnicach; w Queensland czy New South Wales farmy szukają rak do pracy m.in. przy zbiorach owoców.
 • Zarobki: 20-25 AUD za godzinę.
 • Koszty życia: 1800-2200 AUD miesięcznie.

Chile

„Zwiedzaj i Pracuj”: przewodnik po kierunkach na working holidayTrekking w Patagonii to idealna nagroda z ciężką pracę w Chille. – Shutterstock


Chile rozciąga się wąskim pasmem na zachodzie Ameryki Południowej na około 4500 km. Czekają tu na Ciebie takie miejsca jak tętniąca życiem stolica kraju Santiago, pustynne tereny San Pedro de Atacama, górskie szczyty Torres del Paine czy tajemnicze posągi, które skrywa Wyspa Wielkanocna. Roczny pobyt pozwoli Ci na spokojne eksplorowanie parków narodowych, wyprawy na lodowce i trekking  po górach. Wspominaliśmy o niekończącej się linii brzegowej? Chile to najlepsze miejsce do obserwacji migrujących wielorybów! Można tu spotkać większość wielorybiej populacji — prawie 50 gatunków, w tym kaszaloty, walenie, płetwale błękitne i humbaki.

 • Charakterystyka: Andy, Patagonia i wieloryby.
 • Praca sezonowa: winobranie to czas na zatrudnienie regionie Centralnym, Malleco czy Colchagua. W okolicach Santiago czy Concepción możesz pracować przy zbiorach owoców. Możesz też uczyć angielskiego.
 • Zarobki: 3000-5000 CLP za godzinę.
 • Koszty życia: 500-700 CLP dziennie. 

Kanada

jezioro w górach z kanadyjkami, w tle szczytyPraca w górskich ośrodkach w Kanadzie to niemal sama przyjemność. – Shutterstock

Ten kraj jest tak wielki i zróżnicowany, że całkiem fair wydaje się możliwość ubiegania się o drugą wizę. Nie ma szans na poznanie go w rok. Ośnieżone szczyty gór, krystaliczne jeziora, rozległe otwarte przestrzenie, majestatyczny wodospad Niagara, urokliwy Quebec z jego historycznym dziedzictwem oraz niesamowite wschodnie wybrzeże i wyjątkowe związki jego społeczności z morzem – to jedynie wierzchołek kanadyjskiej góry lodowej skarbów, które warto odkryć podczas gap year! Od Gór Skalistych na zachodzie po Maritime Canada na wschodzie, od Dawson City na północy po Toronto na południu, Kanada zaskakuje różnorodnością w każdym kierunku. Jeśli więc Twoimi jedynymi skojarzeniami z Kanadą jest syrop klonowy czy śnieg, to czas je zrewidować na miejsu.

W tym ogromnym kraju kultura i przyroda tworzą niezwykłą całość. Ale to nie wszystko! Możesz tu liczyć na ciepłe i serdeczne przyjęcie ze strony miejscowych, niepowtarzalne spotkania z dziką przyrodą czy niekończące się możliwości outdoorowych przygód na lądzie i wodzie. Miejskie życie w kosmopolitycznym Toronto czy Montrealu też nie pozostawia niedosytu, niezależnie czy masz ochotę na kulinarne eksperymenty, zabawę do rana czy kulturalnie spędzone wieczory.   

 • Charakterystyka: przepiękne góry, niedźwiedzie i renesans rdzennej kultury.
 • Zasady wizy: ograniczona liczba dostępnych miejsc, praca tymczasowa.
 • Praca sezonowa: postaw na zatrudnienie w ośrodkach turystycznych, na campach, czy stokach narciarskich by połączyć pracę z aktywnością. W dużych miastach szukaj w gastronomii i usługach. 
 • Zarobki: 15-20 CAD za godzinę.
 • Koszty życia: 2000-2500 CAD miesięcznie.

Japonia

osoby na snowboardzieZima możesz pracować na stokach. Kurs instruktorski możesz zrobić na miejscu. – Getty Images

Japonia składa się z ponad 3000 wysp. Mówi się, że jest to kraj kontrastów, gdzie szacunek do tradycji nie kłóci się z zaawansowaniem współczesnej technologii. Spodziewaj się więc miksu historii, wspaniałych świątyń i pięknych, górzystych krajobrazów z nowoczesnymi, gwarnymi metropoliami. Ale nawet ten gwar daleki jest od chaosu!

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kiwi.com (@kiwicom247)


Spędzając rok w Japonii masz pewność, że załapiesz się na (niejeden) Festiwal Kwitnącej Wiśni, zimowe szaleństwo w najlepszych w tej części globu ośrodkach narciarskich (dobre miejsce na sezonową pracę) i doświadczysz podróży Shinkansen – ultraszybkim pociągiem. Będziesz mieć też czas by odwiedzić mniej znane, ale jakże ciekawe miejsca na wyspach, takie jak dawna stolica Nara, Kamakura z wielkim posągiem buddy, otoczone górami Tsuwano czy porośniętą lasem deszczowym wyspę Yaku-Shima.

 • Charakterystyka: unikalna i żywa tradycja zestawiona z ultranowoczesnością
 • Praca sezonowa: w obszarach takich jak Kanto i Kansai możesz zarabiać przy zbiorach ryżu. W Kyoto czy Nara łatwiej o prace w obszarze obsługi turystycznej, restauracji i hotelarstwa. Jeśli masz kwalifikacje możesz dobrze zarobić ucząc angielskiego.
 • Zarobki: 1000-1500 JPY za godzinę.
 • Koszty życia: 100 000-150 000 JPY miesięcznie.

Korea Południowa

zabytkowe domy w Hanok, SeulKorea Południowa, podobnie jak Japonia mocno dba o zachowanie swojej kultury i dziedzictwa. -shutterstock

to kraj, który ma wiele do zaoferowania. I nie, nie mamy na myśli tylko kimchi, k-popu, bibimbapu, bulgogi czy technologicznych i kosmetycznych nowinek. Toteż zapierające dech w piersiach widoki – od neonów Seulu, aż po ośnieżone szczyty gór Taebaek. Oczywiście Seul to nie wszystko: Gyeongju, jest doskonałym miejscem, by poznać bogate dziedzictwo kulturowe kraju. Było stolicą starożytnego królestwa Silla, po którym pozostały dziś liczne archeologiczne pamiątki. Do najpopularniejszych atrakcji miasta należy też świątynia Bulguksa, jedna z najsłynniejszych świątyń buddyjskich w Korei Południowej, a także grota Seokguram, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mimo szybkiego tempa życia z wszystkimi przywilejami na polu infrastruktury (to ułatwia podróżowanie), Korea Południowa, podobnie jak Japonia mocno dba o zachowanie swojej kultury i dziedzictwa. Wiejskie tereny to w porównaniu z rozpędzonymi metropoliami zielone oazy buddyjskiego wyciszenia. W końcu Korea  znana jest jako „kraj porannego spokoju”.

 • Charakterystyka:tTechnologiczny gigant, fascynująca kultura i pyszna kuchnia.
 • Praca sezonowa: przede wszystkim turystyka i gastronomia w popularnych ośrodkach, nauczanie angielskiego. W Seulu i Busan możesz spróbować w przemyśle filmowym jako statysta lub obsługa techniczna.
 • Zarobki: 7000-10 000 KRW za godzinę.
 • Koszty życia: 800 000-1 000 000 KRW miesięcznie.

Tajwan

kolorowe pagody w TajwanieTaiwan ma do zaoferowania wiele atrakcji — Shutterstock


Tajwan kojarzy ci się nadal bardziej jako międzynarodowy eksporter wszelkich towarów niż jako miejsce warte odwiedzenia? Wbrew pozorom kraj ten ma niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe i duchowe oraz  przepyszne jedzenie. Krajobrazowo też nie ma na co narzekać: ta subtropikalna wyspa wulkaniczna składa się w ponad 70 procentach z wysokich gór, które miejscami wznoszą się niemal bezpośrednio z Oceanu Spokojnego.

Wspominaliśmy o dziedzictwie kulturowym: Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej, prezentujące eklektyczną kolekcję chińskich artefaktów pochodzących z okresu neolitu. Co ciekawe – to jedno z największych muzeów na świecie! Wśród atrakcji przyrodniczych na uwagę zasługuje  Park Narodowy Taroko Gorge, który ciągnie się w dolinie rzeki Liwu. Odwiedź też Dulan, położone na wschodnim wybrzeżu Taitung. To miejsce charakteryzuje się małomiasteczkową, wyluzowaną atmosferą i skupia niewielką, międzynarodową społeczność surferów, restauratorów i przedsiębiorców. To również świetne miejsce zarówno do aktywnego wypoczynku (surfing), jak i błogiego relaksu.

 • Charakterystyka: wysokie góry, burzliwa historia i surferskie klimaty
 • Praca sezonowa: w obszarze Miaoli czy Yilan, pracownicy sezonowi są często poszukiwani podczas zbiorów owoców, zwłaszcza podczas sezonu durianów – odważysz się? W Taipei czy Jiufen znajdziesz wakaty w turystyce.
 • Zarobki:  150-250 TWD za godzinę.
 • Koszty życia: 15 000-20 000 TWD miesięcznie.

Przy planowaniu wyjazdu na working holiday warto zwrócić uwagę nie tylko na atrakcje turystyczne danego kraju, ale także na możliwości sezonowej pracy, zarobki i koszty życia. Trzeba liczyć się z tym, że osoby z czasowym pozwoleniem na pracę niechętnie zatrudniane są na bardziej wymagające  stanowiska Warto więc nastawić się na pracę w gastronomii czy w rolnictwie. Odpowiednie przygotowanie finansowe i elastyczność w podejściu do pracy pomogą w pełni cieszyć się tym wyjątkowym doświadczeniem za granicą. Ciesz się podróżą i zdobywaj niezapomniane wspomnienia!

Szukasz inspiracji podróżniczych? Więcej artykułów znajdziesz na Kiwi.com Stories.

 

Powiązane artykuły

Dagmara Strzelczyk

Dagmara uwielbia Nowa Zelandię, wodę i dziobaki. I tak została naszą autorka i …kajakarka górską.